Jelentősen visszaesett a hízottbaromfi-feldolgozás a Pannon Fine Food Kft.-nél

2020. április 24. Gazdaság | FMCG

A módosított munkahelyvédelmi bértámogatási program révén dolgozói nagy részét megtarthatja az orosházi Pannon Fine Food Kft., amely egy hete még legalább 100 munkavállalója elküldéséről gondolkozott – mondta április 23-án a cég ügyvezetője.

Nyeste Lajos elmondta, azzal, hogy az állami bérkiegészítés 75%-ra lecsökkent munkaidő esetén is igényelhető a módosítás szerint, és nem 50% a felső korlát, elhárult a cégnél a nagy létszámleépítés réme.

Kifejtette, 230 saját dolgozójuk mellett 70 személyt kölcsönzött munkaerőként és egyszerűsített foglalkoztatottként alkalmaznak. A nyugdíj mellett dolgozó kollégákat fizetés nélküli szabadságra küldték, jelenleg 20 embert kölcsönadtak egy orosházi konzervüzemnek (ezt a létszámot valószínűleg emelni fogják); és várhatóan 150 emberre megigénylik az állami bérkiegészítés támogatást. Ha azt május-június-július hónapra megkapják, „csak nagyon korlátozott számú dolgozót kell elküldeni”.

Nyeste Lajos kifejtette, az április közepén ismét felbukkant madárinfluenza miatt annyira lecsökkent a vágható állatállomány, hogy míg korábban heti 28-32 000 hízottbaromfit dolgoztak fel, mostanra ez a szám heti 8-12 000-re csökkent. Reményei szerint július végén ismét 16-18 000, szeptember végére pedig 24 000 heti vágással számolhatnak, addigra állhat helyre ugyanis a madárinfluenza miatt leölt állatállomány.

Hozzátette, a koronavírus-járvány miatt pedig nagyrészt leállt az értékesítésük, termékeiket ugyanis 80%-ban éttermeknek és szállodáknak adták el. – „Nagyon óvatosan, egy kevés megrendelés érkezik onnan”, de nagyrészt a hűtőraktáraknak termelnek jelenleg – árulta el.

Az ügyvezető szerint szerencsések, a madárinfluenza miatt életbe lépő importkorlátozások Békés megyére nem terjednek ki, így Japánba, Hongkongba és Szingapúrba egyedüliként még tudnak szállítani. Az értékesítés 25-30%-a irányult a külföldi országokba eddig, a francia, belga és észak-olasz piacok erősen visszaestek. A libahúst Németország is kereste korábban, főként Márton-nap környékén, Nyeste Lajos bízik abban, hogy addigra rendeződik a helyzet, és tudnak majd oda szállítani.

A céget és a részben tulajdonos Green Divízió Kft.-t (amely az élőállat-előállítást és az értékesítést végzi) így is mintegy 500 millió forintos kár érte a kieső bevételek, a pótraktározás költségei és az árfolyamveszteség miatt, ami időarányosan 50%-os visszaesést jelent.

Nyeste Lajos úgy fogalmazott, az állami segítséggel és a csökkentett üzemmóddal szeptember végéig kihúzhatják, de csak akkor, ha Békés megyében nem üti fel a fejét a madárinfluenza, és nem rendelnek el itt is kiviteli korlátozásokat.

A Pannon Fine Food Kft. 2014 októberében hozta létre Orosházán a vágóüzemét. Fő tulajdonosai a Green Divízió Kft., a Mafarm Kft. és az Integrál-Hat Kft., amelyek a teljes magyar hízottbaromfi-termelés körülbelül 20%-át adják. Évente jellemzően egymillió hízott kacsát és 400 000 hízott libát dolgoznak fel.

2019-ben 1,6 millió helyett 1,4 millió állatot vágtak.

(MTI)